Adria>Fluturimet dhe destinacionet>Fluturime drejt: Braç

Fluturime drejt: Braç

Një perlë e Adriatikut

Ishulli i tretë më i madh në Adriatik krenohet me një histori të gjatë dhe të pasur që shtrihet deri në fundin e epokës së hekurit. Me gjelbërimin e harlisur dhe klimën e këndshme mesdhetare, Brač njihet më së miri për plazhet  e mrekullueshme me rërë dhe detin blu që tërheq vizitorë nga çdo vend.

Ky ishull i Dalmacisë qendrore ofron një kombinim unik të natyrës së virgjër dhe mundësive për një shumëllojshmëri sportesh ujore. Uindsërfi është më popullori, por edhe kajtsërfi, zhytja dhe lundrimi janë po aq tërheqës. Fshatrat e vegjël të ishullit, ku ka një numër të madh apartamentesh dhe shtëpish pushimi, janë idealë për pushime unike në bregdetin kroat.

Qoftë kur dëshironi të relaksoheni në hijen e pishave, të shijoni një udhëtim me varkë apo thjesht të shëtisni përgjatë një prej shumë shtigjeve, ju do të gjeni me siguri diçka që do t'ju përshtatet në këtë ishull, një prej më të bukurve në Dalmaci.

LJUBJANË - BRAÇ

2 x në javë
nga 158€

Zlatni Rat

Ndoshta një prej plazheve më të njohura në Adriatik, Zlatni Rat ("Kepi i Artë") ndodhet në jug të ishullit dhe është simboli i turizmit në Brač. Ky kep i gjatë me zhavorr i rrethuar nga ujëra të kaltra zgjatet mbi gjysmë kilometri dhe është magnet për uindsërfistët.

Në hijen e pishave

Pishat që mbushin plazhet idilike nëpër të gjithë ishullin ofrojnë hije mirëseardhjeje për një pushim të këndshëm gjatë pasdites. Fragranca e tyre e këndshme, e kombinuar me kripën dhe detin, sjell në mendje në çast verën e lumtur në bregun kroat.

Ullishtat e Adriatikut

Pa gjelbërimin e ullishtave, peizazhi shkëmbor dalmat do të ishte i mërzitshëm dhe monoton. Plantacionet e rregullta përbëhen kryesisht nga varietete vendase dhe ullinjtë e shijshëm të ishullit Brač janë veçanërisht të kërkuar. Vaji i ullirit me shije të ëmbël i prodhuar në punishtet lokale në ishull është shoqërues i shkëlqyer i gatimeve me peshk dhe çmohet shumë.

Vula e të kaluarës

Vendet arkeologjike në Brač tregojnë për historinë e pasur të këtij ishulli mahnitës të Adriatikut. Shpellat me një pasuri mbetjesh nga epoka e gurit dhe periudha romake, tregojnë historitë e tyre rreth të kaluarës së ishullit, ashtu si edhe relievet e gdhendura në mure nga eremitët mesjetarë.

Gjiret e bukura të fshehura

Gjiret e fshehura të ishullit me plazhet e tyre të virgjëra dhe të bukura janë një parajsë për të gjithë ata që e duan detin. Gjiret më të bukura dhe më të qeta ku ujërat e detit takohen me qiellin blu dhe ku mund të shijoni ngrohtësinë e detit, puthjen e valëve dhe aromën e pishave në paqe dhe qetësi, mund të arrihen vetëm me varkë.

Vidova Gora

Maja e Vidova Gora (Mali i Shën Vitusit) është 778 metra e lartë dhe është pika më e lartë e të gjithë ishujve të Adriatikut. Një ecje dyorëshe përgjatë shtigjeve tërheqëse përmes fshatrave të virgjëra do t'ju çojë nga qyteti i Bolit deri në majë, ku mund të shijoni një pamje të pafundme të Adriatikut deri në ishullin e Hvarit. Rrënojat e një kishe të lashtë janë ende të dukshme në majën e malit edhe sot.

Kuzhina e mrekullueshme

Është fakt i njohur se ushqimi në Brač është i shijshëm dhe i shkëlqyer. Peshqit e freskët janë në menynë e restoranteve dhe specialitetet e shijshme vendase dalmate përgatiten çdo ditë nga kuzhinierët e ishullit.

Postira

Ky fshat piktoresk peshkatar në bregun verior të Brač rrethohet nga plazhe tërheqëse dhe gjire me zhavorr. Turizmi fillimisht filloi të zhvillohej këtu mes luftërave, me mbërritjen e turistëve të parë gjermanë dhe çekë, dhe fshati e ruan edhe sot të njëjtën ngrohtësi dhe sharm. Një vizitë në Postira, emri i të cilës rrjedh nga fjala latine që do të thotë kullotë, është një ide e shkëlqyer për një ditë të këndshme në natyrë.

Sharmi i ishullit

Kur vjen mbrëmja, Brač vjen në jetë vërtet. Evenimentet verore janë të shpeshta dhe ka një jetë nate të gjallë, sidomos në Bol. Shijoni muzikën e mirë dhe atmosferën e relaksuar të një feste pas plazhit, ose vizitoni një prej bareve me koktejle në qendrën e qytetit.