Adria>Fluturimet dhe destinacionet>Fluturime drejt: Dubrovnik

Fluturime drejt: Dubrovnik

Ylli i filmave në Ballkan

Rrethuar nga mure të larta guri dhe plot me legjenda, Dubrovniku është një destinacion mesdhetar që ngacmon imagjinatën e udhëtarëve nga e gjithë bota. Ai ka marrë formë nga trashëgimia e pasur kulturore, dhe ka një klimë të përkryer dhe një natyrë të virgjër. Me shumë atraksione turistike, ai është bërë një prej destinacioneve më popullore në këtë pjesë të Evropës.

Fshehur në pjesën më jugore të Kroacisë, Dubrovniku është një prej thesareve të paçmueshme të bregdetit të Adriatikut. Ky qytet atraktiv dhe i gjallëruar, ku aromat e kuzhinës mesdhetare mbushin ajrin e mbrëmjeve verore, është plot me sheshe të vogla plot sharm, rrugë të ngushta të gjarpëruara dhe mister. Prandaj, nuk është çudi që ka kapur vëmendjen e disa prej kineastëve më të mëdhenj të Hollivudit. Krijuesit e episodit të tetë të sagës Star Wars, seria e fantazisë Game of Thrones dhe një version i fundit me buxhet të lartë i historisë së heroit mesdhetar Robin Hud, janë filmuar të gjitha këtu, dhe Dubrovniku është zgjedhur gjithashtu si vendi unik për një film me James Bond. 

LJUBJANË - DUBROVNIK

2 x në javë
Nga 159€

Qyteti pranë detit

Historia e pasur e këtij simboli të Adriatikut është plot me histori nga e kaluara. Por, ky destinacion ideal veror nuk ofron vetëm kulturë të pasur, arkitekturë dhe ushqim të shkëlqyer: ai i tundon vizitorët gjithashtu me plazhet e mrekullueshme, që nuk ndodhen larg nga qendra e qytetit.

Një teleferik deri në majë

Një teleferik do t'ju çojë deri në majën e Srđ, kodrën që ndodhet prapa qytetit, brenda më pak se katër minutash. Nga këtu mund të shijoni një pamje të paharrueshme nga lart të Qytetit të Vjetër të Dubrovnikut. Teleferiku, ndërtuar fillimisht në fund të viteve 1960, është një prej simboleve të turizmit vendas. Rinovuar dhe hapur sërish në tetë vitet e fundit, atij i është kthyer shkëlqimi i mëparshëm.

Shekuj histori

Megjithëse plot me vizitorë, Dubrovniku mbetet një qytet i vogël bregdetar që eksplorohet më mirë në këmbë. Një shëtitje përmes rrugëve të tij romantike me kalldrëm dhe një vizitë në një prej qosheve të fshehura të Qytetit të Vjetër, me monumentet e tij të panumërta, është një përvojë unike plot me zbulime të reja dhe interesante.

Më të mirët e Hollivudit

Qyteti është bërë aq popullor sa ka tërhequr interesin e shumë yjeve të Hollivudit. Vit pas viti, Dubrovniku është transformuar në një set unik xhirimi ku vijnë kineastë nga mbarë bota. Skenat nga seritë televizive dhe të filmave siç janë Game of Thrones dhe Star Wars janë filmuar në rrugët e tij, ndërsa prodhuesit e filmit më të fundit për Robin Hudin kanë zgjedhur gjithashtu Dubrovnikun si vendin e xhirimeve.

Kulla Minčeta

Muret e padëmtuara të qytetit të Dubrovnikut – të mbrojtura si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s – janë pothuajse dy kilometra të gjatë dhe konsiderohen si mes më të bukurve në botë. Kulla Minčeta – pika më e spikatur në të gjithë sistemin e fortifikimeve dhe një simbol i pathyeshmërisë së qytetit – ofron një pamje unike të Dubrovnikut dhe zonave përreth.

Shatërvani i Onofrios

Sot një prej vendeve më të njohura ku mblidhen të rinjtë, shatërvani është ndërtuar në vitin 1438 nga mjeshtri napoletan Onofrio di Giordano della Cava. Ai ishte një pjesë e rëndësishme e furnizimit me ujë të qytetit dhe, në kohën kur u ndërtua, ishte një vepër mbresëlënëse ndërtimi.